Hartowanie szkła
Hartowanie szkła to proces polegający na podgrzaniu szkła do odpowiedniej temperatury oraz gwałtownym go schłodzeniu. Mimo, iż hartowanie nie zmienia w żaden sposób wyglądu zewnętrznego szkła, jego struktura wewnętrzna ulega wzmocnieniu i utwardzeniu. Zahartowane szkło nazywane jest potocznie „szkłem bezpiecznym” gdyż po zbiciu tafli, rozpada się ona na drobne, nieostre kawałki co ogranicza znacznie ryzyko zranienia człowieka.Czym szkło hartowane różni się od szkła niehartowanego?:
- posiada zwiększoną odporność na różnego rodzaju mechaniczne naprężenia zewnętrzne – zakłada się, że szkło hartowane jest do 7 razy bardziej wytrzymałe niż zwykłe szkło
- jest bardziej odporne termicznie – podczas, gdy zwykłe szkło wytrzymuje różnice temperatur do 30°C, wartość dla szkła hartowanego wynosi 200°C.
Szkło hartowane znajduje zastosowanie w wielu branżach. Główną z nich jest budownictwo, gdyż materiał ten ze względu na bezpieczeństwo użytkowania wykorzystywany jest zarówno w szkleniach zewnętrznych jak i przy produkcji szyb zespolonych czy laminowanych. Balkony, balustrady, schody, drzwi czy ścianki działowe także produkowane są ze szkła bezpiecznego przez co potrafią nadać modnego i nowoczesnego sznytu każdemu wnętrzu. Wielu architektów i projektantów wnętrz traktuje szkło hartowane jako typowy element dekoracyjny przemycając je do swoich projektów w postaci nowoczesnego sprzętu AGD czy futurystycznych, szklanych mebli.
Wymagania jakościowe dotyczące szkła hartowanego, opisane zostały w w normie PN-EN 12150-1 pt.: Szkło w budownictwie. Termicznie hartowane bezpieczne szkło sodowo-wapniowo-krzemianowe. Część 1: Definicje i opis.
Wszyscy producenci szkła hartowanego zobowiązani są także do ciągłego uzyskiwania certyfikatów zgodności jakości produkcji owego szkła z normą PN-EN 12150-1.
- wymiar szkła (max.): 1600 x 2600mm
- wymiar szkła (min.): 40 x 270 mm
- grubość szkła: 3-12 mm