Obróbka CNC oraz WaterJet

Obróbka szkła metodą CNC często nazywana jest także obróbką numeryczną, gdyż odbywa się na urządzeniach sterowanych numerycznie (stąd skrót CNC czyli z ang. computer numerical control). Jest to proces produkcyjny, w którym zaprogramowane oprogramowanie komputerowe dyktuje ruch narzędzi i maszyn fabrycznych. Proces ten może być wykorzystywany do sterowania szeregiem skomplikowanych maszyn, od szlifierek i tokarek po walcarki i frezarki.

Szkło obrobione metodą CNC charakteryzuje się bardzo wysoką estetyką, która zadowoli każdego Klienta. Głównymi zaletami tak obrobionego szkła są powtarzalność kształtu, wysoka jakość wykonania i jego precyzja oraz bezpieczeństwo użytkowania.

  • wymiar szkła (max.): 3300 x 1900 mm
  • wymiar szkła (min.): 500 x 60 mm
  • grubość szkła: 3-19 mm

Waterjet to nowoczesna metoda obróbki szkła przy wykorzystaniu strumienia wody. Ta metoda procesowania szkła zdobyła popularność w latach 80 i często nazywana jest obróbką strumieniowo-ścierną lub hydro-ścierną.

Maszyna, wykorzystywana do cięcia wodą to wycinarka CNC. Strumień wody przechodzi przez dyszę wodną i zasysa ścierniwo do komory miksującej. Woda i ścierniwo dostają się do dyszy hydro-ściernej i ulegają uformowaniu. Struga wody wykorzystywana jest do przyspieszania ziaren ścierniwa, które osiągają prędkość ponad 300 m/s. Cięcie wodą jest dzięki temu wyjątkowo precyzyjne i pozwala na wycinanie materiałów z dokładnością do 0.1 mm.

Główną zaletą obróbki szkła metodą Waterjet jest możliwość wykonania kompleksowych, skomplikowanych profili, których wykonanie przy użyciu innych metod jest niewykonalne. Kolejnym plusem jest fakt, że podczas obróbki hydro-ściernej szkło nie odpryskuje i nie kruszy się a metoda ta uznawana jest jako najefektywniejsza metoda wycinania otworów w szkle.

  • wymiar szkła (max.): 2300 x 1200 mm
  • grubość szkła: 3-12 mm