szklo solarne

Szkło do paneli solarnych i PV mimo, że dość niedawno zagościło na naszym rodzimym rynku, to z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności. Ten typ szkła wykorzystywany jest głównie do produkcji paneli fotowoltaicznych i dlatego kluczowe znaczenie w odniesieniu do tego produktu mają jego parametry.

Struktura szkła solarnego jest optymalizowana pod kątem uzyskania jak największej transmitancji bezpośredniej i hemisferycznej światła, ale również dla zakresu długości fali najbardziej efektywnie wykorzystywanej przez ogniwa fotowoltaiczne i absorbery kolektorów solarnych. Ten typ szkła charakteryzuje także niska zawartość żelaza oraz wysoka przezroczystość. Szklane panele nie tylko produkują energię czy zapewniają izolację termiczną, ważną ich cechą jest także filtrowanie szkodliwych promieni ultrafioletowych oraz podczerwieni.

W przypadku paneli fotowoltaicznych, aby zastosować szkło o optymalnie dobranych parametrach, konieczna jest dokładna znajomość charakterystyki półprzewodnika krzemowego; maksimum efektywności ogniw fotowoltaicznych zbudowanych na bazie półprzewodników krzemowych przypada na czerwień w zakresie widzialnym oraz bliską podczerwień poza zakresem widzialnym, czyli powyżej 700 nm. Opracowana technologia produkcji umożliwia dostosowanie szkła, a tym samym ilości i jakości przepuszczanego światła do indywidualnych parametrów najbardziej efektywnej pracy półprzewodnika w zakresie nawet do 1400 nm.